Instalacje

Jak zadbać o ciepło w domu?

Powoli zbliża się zima, a sezon grzewczy ruszył już pełną parą. Nic dziwnego, skoro na zewnątrz temperatura spada już poniżej 10 stopni. To są już tak naprawdę ostatnie dni aby coś zmienić w swoim domu i zapewnić skuteczne ogrzewanie. Ważne jest aby tuż przed sezonem zimowym wezwać kominiarza i dokładnie przeczyścić komin. To pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji oraz zapychania się pieca, co skutkuje niższą wydajnością. Najważniejsze w tej kwestii jest źródło ogrzewania. Sporo domów ma jeszcze stare kotły węglowe, które za niedługo zostaną zakazane. Niektórzy korzystają także z gazu, bo jest to równie oszczędne rozwiązanie. Należy pamiętać tylko o regularnym przeglądzie stanu technicznego takiej instalacji, bo gaz jest wyjątkowo niebezpieczny.

Ogrzewanie

Od niedawna sporo się zmieniło w kwestii ogrzewania. Nowoczesne piece stały się już teraźniejszością i można je zakupić do każdego domu. Przez pewien czas można było uzyskać nawet dotację na wymianę kotła. W każdym razie oprócz wysokiej klasy ekologicznej, piece te posiadają pełną automatykę, przez co nie trzeba tak wiele przy nich pracować. Jedyną pracą, którą musimy wykonać na co dzień to wyciąganie popiołu, bo materiał opałowy jest podawany automatycznie przez podajnik. Taki kocioł jest niezwykle wydajny i szczególnie dobrze spisuje się w nocy. Dopóki nie zabraknie mu opału w podajniku, to ogień w komorze spalania nie zgaśnie. To oznacza ciepło przez 24 godziny na dobę.

ocieplenie domu (pixabay.com)

Termoizolacja

Tak naprawdę żaden kocioł nie będzie aż tak wydajny, gdy termoizolacja w domu nie będzie aż taka sprawna. Za utrzymanie temperatury we wnętrzu odpowiada kilka elementów. Na pewno są to okna, które powinny mieć odpowiednie certyfikaty. Na badaniach kamerą termowizyjną to zazwyczaj okna przepuszczają największe ilości ciepła. Zaraz za oknami są ściany, a raczej brak ocieplenia. Materiały izolacyjne Wrocław pozwalają się pozbyć tego problemu. Ocieplenie domu przeprowadza się przy użyciu styropianu lub celulozy. Ocieplenie domu styropianem jest już dość starą metodą, więc obecnie raczej wykorzystuje się celulozę. Mając pieniądze warto się jeszcze zastanowić, ponieważ zima może już uderzyć za miesiąc, a od ocieplenia będzie zależeć komfort w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *