Bez kategorii

Budowa domu czy zakup mieszkania?

To pytanie pojawia się w życiu każdego dorosłego człowieka. Jest to jeden z elementów planowania przyszłości i to pytanie jest bardzo problematyczne. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale zarówno dom jak i mieszkanie wiążą się z wysokimi kosztami. Żeby w ogóle się za to zabrać to trzeba mieć odłożoną sporą ilość gotówki. Bezpiecznie jest posiadać co najmniej pół miliona złotych na całą inwestycję. Ta kwota może już robić wrażenie, ale to absolutna podstawa aby urządzić sobie w miarę przyszłość. Znajdą się osoby, które powiedzą że pół miliona to za dużo jak na mieszkanie lub dom. Okazuje się, że jest to przeciętna kwota za dom, a mieszkanie w tej cenie może być już całkiem dobrej jakości.

Własny dom

Posiadanie własnego domu wiąże się z olbrzymim luksusem. Niezależnie jak wygląda budynek, samo jego posiadanie jest już swego rodzaju prestiżem. Najważniejszym plusem jest fakt, że za ścianą mamy ewentualnie ogród, a nie mieszkanie sąsiada. Poza tym świadomość, że jesteśmy właścicielami całego budynku robi swoje. Jednak warto pamiętać, że jest to dużo większa przestrzeń o którą trzeba regularnie dbać. Nie wygląda to tak jak w przykładu mieszkania, gdzie trzeba sprzątać tylko kilka pomieszczeń. W domu dochodzi do tego klatka schodowa, piwnica, poddasze i mnóstwo innych dodatkowych pomieszczeń. Warto wspomnieć także o bardzo wysokich kosztach postawienia własnego domu. Oferty przedstawiają budowę w granicach 200tys zł, ale trzeba wiedzieć że to jest dopiero stan zamknięty. Do tego trzeba jeszcze wszystko urządzić, a to może pochłonąć drugie tyle.

mieszkanie (pixabay.com)

Mieszkania i nieruchomości

Wybór mieszkania zdaje się być dużo tańszy. Internet jest pełny ofert mieszkań w różnych lokacjach i dobre mieszkanie można już dostać za kwotę około 200tys złotych. To równowartość stanu zamkniętego budowanego domu. Czyli tak czy inaczej, wychodzi trochę taniej. Oczywiście dużo zależy od tego co wymagamy. Istnieją przecież wyjątkowo ekskluzywne apartamenty, których koszt może zawrócić w głowie. Luksusowe apartamenty Wrocław to jeden z przykładów takich nieruchomości. Mało kogo stać na taki luksus, więc większość osób szuka prostych mieszkań w blokach. Bardzo dużą popularnością cieszą się kawalerki, których cena jest jeszcze do osiągnięcia. Poza tym warto wspomnieć o wynajmowaniu mieszkania, a to jest szczególnie popularne wśród młodzieży i studentów.

One thought on “Budowa domu czy zakup mieszkania?

  1. Ja mimo wszystko wolałbym postawić dom. Wiadome, że to inwestycja którą będę realizował latami, ale uważam że tak jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *