Instalacje Pomysły

Sposoby oszczędzania prądu w domu

Mieszkanie w wolnostojącym domu wiąże się z kontrolowaniem zużycia prądu. Wynajmowanie mieszkania w blokach nie bierze tego pod uwagę i koszty za prąd są wliczane w czynsz, więc nie trzeba się tym martwić. Miesięczne stawki prądu ciągle ulegają podwyżce, przez co niektórzy są zmuszeni do oszczędzania na prądzie. Nie można się jednak ograniczać i rezygnować przykładowo z komputera jednego dnia. Tak samo nie można zwracać uwagi na stereotypy mówiące o nie zgaszonym świetle. Bardzo dużo ludzi myśli, że zaoszczędzą na wyłączaniu światła wychodząc z każdego pomieszczenia. Jest to błąd ponieważ żarówki to jedne z najbardziej oszczędnych elementów domowej energetyki.

Jak oszczędzać?

Wiadome, że wyłączanie światła raczej nie wprowadzi większych, korzystnych zmian na rachunku. Jednak wyłączenie telewizora i komputera może już mieć jakiś wpływ. Jest tak dlatego, że takie urządzenia elektryczne zużywają całkiem sporą ilość prądu. Dlatego jeśli wychodzimy gdzieś na dłużej, warto wyłączyć telewizor skoro nikt go przez najbliższy czas nie będzie oglądał. To samo tyczy się komputera, który może zużywać nawet dwa razy więcej energii niż telewizor. Oczywiście to zależy od komputera i zwykłe biurowe maszyny będą bardziej oszczędne. Natomiast komputery dla graczy potrzebują dużo więcej prądu aby zasilić konkretne podzespoły.

panele słoneczne na dachu domu (pixabay.com)

Alternatywne metody

Gdy już naprawdę nie mamy pomysłów na oszczędzanie to warto zastanowić się nad czymś innym. Często w domach występują instalacje elektryczne podgrzewające wodę w postaci bojlera. Jak wiadomo każde urządzenie elektryczne, które podgrzewa wodę zużywa sporą ilość energii. Przez to dobrym pomysłem będzie wymiana takich urządzeń na gazowe. Piece gazowe dużo lepiej radzą sobie z podgrzewaniem wody, a dodatkowo koszty ulegają znacznemu obniżeniu. Innym pomysłem może być tworzenie własnej energii. W tym celu należy skonsultować się z taką firmą jak MB Projekt, która w swojej ofercie ma projektowanie fotowoltaiczne. Zajmują się projektowaniem pełnych instalacji elektrycznych z wykorzystaniem paneli słonecznych. Taka instalacja pozwoli zaoszczędzić sporo energii, ponieważ przez cały rok można sporo jej wytworzyć. Warunkiem będzie jedynie słoneczna pogoda.

One thought on “Sposoby oszczędzania prądu w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *