Ogród

Renowacja trawnika po okresie zimowym – jak się za to zabrać?

Zima dla trawnika znajdującego się przy domu, jak i wszelkich roślin i wręcz całego ogrodu jest raczej dość surową porą roku. Trudno o jakichkolwiek przykład, gdy po zimie jakiś trawnik prezentował się elegancko. Tak może być chyba tylko i wyłącznie w przypadku trawy sztucznej. Każda osoba, której zależy na tym, by trawnik prezentował się naprawdę dobrze po zimie, powinna wykonać szereg różnych prac. Takie prace objąć mogą naprawdę wiele czynności. Do wykonania niektórych z nich, wypadałoby posiadać odpowiedni sprzęt, ale innym spokojnie podołać można i bez jakichkolwiek urządzeń. Oczywiście zajmowanie się trawnikiem zaraz po zimie lub na początku wiosny nie jest niczym koniecznym, trawa tak czy inaczej zacznie rosnąć i jej stan nieco się poprawi, ale na pewno nie będzie ona się prezentowała tak dobrze, jak po przeprowadzeniu przez nas licznych prac renowacyjnych i pielęgnacyjnych. Jak najlepiej zabrać się za ogród po okresie zimy?

Trawnik (pixabay.com)

Aeracja i wertykulacja

Trawnik po zimie zazwyczaj jest w dość opłakanym stanie. Trawa jest pożółkła i lekko sucha, co widać w momencie gdy trawa pozbędzie się wody i wilgoci w słoneczne dni. Istnieją jednak sposoby na to, by skutecznie sobie poradzić z przywróceniem trawnikowi pięknego, zielonego wyglądu. Bardzo często wykorzystuje się podczas odnawiania trawnika aeratory oraz wertykulatory. Są to urządzenia bardzo często wykorzystywane przez firmy, które na co dzień zajmują się odnawianiem niezbyt dobrze prezentujących się trawników. Przykładową ofertę takiej firmy ogrodniczej sprawdzić można chociażby pod adresem green-master.pl. Aeratory są urządzeniami dość zaawansowanymi. Ich głównym zadaniem jest wykonanie w trawniku niewielkich dziur, które sprawiają, że trawnik szybciej się regeneruje. W przypadku wertykulatorów, można liczyć na łatwe pozbycie się znajdującego się w trawie mchu oraz słabych fragmentów trawy, które tylko negatywnie wpływają na wygląd całego trawnika. Generalnie takie urządzenia kupić można na własną rękę, jednak nie jest to sprzęt najtańszy.

By trawnik dobrze się prezentował, musimy o niego dbać

Trawnik tak czy inaczej z biegiem czasu może stracić na jakości oraz negatywnym wyglądzie, nawet jeśli zrobimy wszystko, by nadać mu po zimie eleganckiego wyglądu. Ważne jest więc, by pamiętać o pielęgnacji trawnika jak i całego ogrodu. W słoneczne dni, poszczególne rośliny wymagać mogą znacznie większych ilości wody. Jeżeli nie chcemy, by w nadmiernym stopniu się one zniszczyły, musimy pamiętać o ich podlewaniu. Jeśli nie mamy na to zbyt dużo wolnego czasu, możemy śmiało pomyśleć o zainstalowaniu w ogrodzie automatycznego systemu nawadniającego. Warto też stosować różne nawozy do trawnika. Dzięki temu będzie ona prezentował się naprawdę pięknie. W okresie lata oraz wiosny nie możemy zapominać również o tym, że konieczne jest koszenie trawy przynajmniej raz na tydzień, czy dwa. W niektórych przypadkach trawa rośnie naprawdę szybko, więc warto jest mieć to na uwadze i pamiętać o jej koszeniu.

One thought on “Renowacja trawnika po okresie zimowym – jak się za to zabrać?

  1. Koszenie trawy to jedno z zajęć których nienawidzę. Czy jest w ogóle jakiś inny sposób na to żeby trawa rosła wolniej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *