Automatyka domowa

Inteligentne domy – co warto i nich wiedzieć?

Coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem inteligentnych domów. Dla wielu osób jest to bardzo abstrakcyjne – jak nieruchomość może mieć intelekt? Okazuje się jednak, że jest to umowne pojęcie, które stosuje się w przypadku obiektów, które naszpikowane są nowoczesną technologią, która pozwala na zautomatyzowanie wielu procesów. Dzięki temu komfort zamieszkania ulega gwałtownemu polepszeniu. Nie musimy dbać o wszystkie rzeczy jakie mają miejsce w domu, ponieważ ten będzie w stanie sam o nie zadbać. Oczywiście nie zawsze mamy do czynienia z taką samą technologia. Dom można automatyzować na wiele różnych sposobów. Najczęściej można spotkać się z automatycznym sterowaniem oświetleniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprogramować system w taki sposób, że światło będzie zapalało się po wejściu do danego pomieszczenia. W ten sposób nie będziemy musieli szukać przełącznika, co ułatwia sprawę. Oczywiście jeżeli będzie widno i ogólnie będzie panował dzień to system nie podejmie żadnej akcji – jest w stanie ocenić jakie jest obecnie natężenie oświetlenia.

Sterowanie oświetleniem

Jeżeli wyjdziemy z pomieszczenia to światło automatycznie za nami zostanie wyłączone. Nie będziemy więc musieli płacić dodatkowych opłat za to, że po prostu zapomnieliśmy wyłączyć światło na całą noc – takie rzeczy nie będą się zdarzały. Oczywiście jeżeli będziemy chcieli mieć zgaszone światło w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy to będziemy mogli coś takiego zastosować np. z wykorzystaniem swojego własnego telefonu. Można też zaprogramować swoją sypialnię w taki sposób, aby działała ona na podobnych zasadach jak w normalnym domu – włączenie światła będzie możliwe po naciśnięciu przycisku. Dobrym rozwiązaniem jest też dodanie oświetlenia na podjeździe domu. Które będzie sterowane za pomocą czujników ruchu. Dzięki temu będziemy mogli w trakcie nocy bez problemów dojść do garażu czy też wejść do swojego domu. Na dodatek jeżeli ktoś niepowołany znajdzie się na terenie naszej posesji to zapalające się światło powinno działać na niego odstraszająco.

Nowoczesny dom (pixabay.com)
Nowoczesny dom (pixabay.com)

Dla kogo takie rozwiązanie?

Jak widać takie systemy mają naprawdę szerokie zastosowanie. Warto jest o nic pamiętać i jeżeli tylko mamy możliwość to zdecydować się na ich wykorzystanie. Montażem i wdrażaniem takich systemów zajmuje się firma www.artmix.pl – warto jest zapoznać się z rozwiązaniami, które one świadczą. Będziemy mogli też zorientować się jaki zakres prac jest wykonywany oraz jakich efektów możemy się spodziewać. Automatyka do domów może być wprowadzona nie tylko an etapie ich budowy, ale też zostać zastosowana już w istniejących obiektach. To sprawia, że każda osoba jest w stanie zastosować podobne rozwiązania u siebie. Zobaczymy jak bardzo wygodne może być mieszkanie i jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez dodanie kilku technologicznych możliwości. Warto jest mieć takie rzeczy na uwadze i przy najbliższym remoncie zająć się również kwestią automatyzacji, które sprawdza się tak świetnie w każdym możliwym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *